A Győri ETO KC nem csak a játékosok és az edzők terén törekszik a legjobbra, hanem az edzésekhez használt eszközök kapcsán is. A XXI. század fejlett és felgyorsult világában minden lehetőség adott ahhoz, hogy az edzésekbe is vigyenek szakembereink egy kis csavart és újszerű megoldásokkal fejlődjenek a fiatal kézilabdázók. Ebben a cikkben a Nimbolo nevezetű eszköz kerül bemutatásra, ami minden korosztályban használható a játékosok fejlesztésére a legkisebbektől a legnagyobbakig.

Most először fordul elő, hogy betekintést engedünk abba, hogy milyen eszközök is állnak a klub rendelkezésére, melyek a fiatalság fejlesztésére vagy adatok mérésére szolgálnak. A Nimbolo a mozgásos tevékenység közbeni döntésképesség fejlesztésére és mérésére kifejlesztett komplex rendszer. Hogy mit is jelent ez, arról Péter Szabó Lívia edző beszélt részletesen:

Először is az eszközről pár alapvető információ: „A Nimbolo a mozgásos tevékenység közbeni döntésképesség fejlesztésére és mérésére kifejlesztett komplex rendszer. Több hasonló eszköz létezik már, amelyet a különböző sportágakban előszeretettel használnak, viszont a Nimbolot kiemeli, hogy a játékosok megkülönböztetésére, csapatba szervezésére, illetve játék közbeni variálására is alkalmas. A játékterület kijelölésével, méretének dinamikus változtatásával rengeteg plusz lehetőséget ad az edző kezébe. Az applikáción keresztül vezérelhető LED-es jelölők szabályozásával valós időben tudjuk manipulálni a játék irányát, intenzitását, a találati célfelületeket, a játékterület méretét, s ezzel igyekszünk elősegíteni a gyors döntéshozatal adaptációját. A játékos feladatok mellett különböző mérésekre is alkalmas, ami szintén egy nagyon fontos szempont.”

Mi indokolja az eszköz használatát: „A mai világban, amikor már minden gyermeknek szinte kortól függetlenül van okostelefonja és tabletje, elkerülhetetlen, hogy a testnevelés órákon, sportági edzéseken is megjelenjenek az újítások, okos eszközök. Óriási kihívás lekötni a mostani generáció figyelmét, emellett új impulzusokat adni nekik edzésről-edzésre. Ebben is segítséget nyújt a Nimbolo, ugyanis az applikációban rejlő lehetőségek tárháza végtelen, csakis az edzői kreativitás szab határokat. Fontos kiemelni, hogy megfigyeléseink alapján az eszköz rendszeres használata hatásindikátorként javítja a memóriát, tanulási készséget, koncentrációt. Kiváló motivációs környezetet biztosít, ezáltal a sportolók motivációs skálája a belső motiváció felé mozdul el.”

Az utánpótlás korú gyerekeknél nagyon fontos alapelveket kell betartani a Nimbolo használata során, melyek közül Péter Szabó Lívia 4-et emelt ki:

- Az első és legfontosabb, a fokozatosság elve: „Minden esetben meg kell ismertetnünk a játékosokkal a Nimbolot. Ismerjék meg az eszköz tartozékait, tudják kezelni a tabletet, a ki és bepakolást akár önállóan is el tudják végezni. Mindig az egyszerűbb feladattól haladunk az összetettebb feladatok felé, egymásra épülő gyakorlatokat alkalmazunk. Nem minden edzésen használjuk az eszközt, így valódi ünnepnap a gyerekek számára, amikor meglátják a Nimbolo bőröndöt.”

- A játékosság elve: „A játék a legjobb módszer a tanulásra. Jellemzője a játékos feladatmegoldásokon keresztüli kreativitás, felfedezés, tapasztaltszerzés.”

- Életkori sajátosságok fontossága: „Életkori sajátosságokat figyelembe vevő, fejlődésközpontú feladatválasztás az elsődleges. Kisiskolás korban rendkívül fontos az alapvető mozgásformák (futás, ugrás, dobás…stb.) megismerése, elsajátítása. A Nimbolo segítségével ez a tanulási folyamat érdekesebbé, változatosabbá tehető. A későbbiekben a technikai, taktikai feladatokban, illetve a sportág specifikus mérésekben is kifejezetten hasznos és eredményes rendszer.”

Erre kiváló példa, hogy a november 4-én a Kézilabda Specifikus Módszertani Központ által Győrben megrendezett szakmai napon Kun Attila, akadémiánk szakmai igazgatója és az Akadémia 1-es csapat vezetőedzője ugyancsak az eszközzel tartott bemutatót. A bemutató fókuszában az volt, hogy a Nimbolo segítségével a cselezés sebessége is mérhető, ami a játékosok fejlődésének nyomon követésében kiváló alapként szolgál. Ennek fényében jól látható, hogy az eszköz tényleg a legkisebbektől és a játékos tanulástól, egészen a legnagyobbakig és a komoly mérésekig, valamint elemzésekig használható bármire.

- Az utolsó pedig a biztonság elve: „A Nimbolos edzés során a pozitív feladatmegoldásra és a játékélmény megszerzésére helyezzük a hangsúlyt.”

 

Az eszközt Freiberger Ivett U10-es és U12-es csapataink edzője is előszeretettel használja fiatal kézilabdázóival, erről mesélt egy kicsit: „Nagy öröm számomra, amikor új eszközt tudok beépíteni az edzésbe. A Nimbolo erre egy kiváló példa. A játékosok is nagyon lelkesek és alig várják a feladatokat. Véleményem szerint lehetőséged ad, hogy különböző helyzeteket kreatívan oldjanak meg a gyerekek. Sok kommunikációt és csapatmunkát igényel, ami növeli a csapat hatékonyságát, emellett fejleszti a reakciógyorsaságukat is. Engem is nagyon motivált, hogy kipróbáljam, így beálltam a gyerekekhez, nagyon intenzív volt és sokoldalú. Köszönjük a lehetőséget!”

 

Az eszközről és annak élesben való használatáról még több kép a cikkhez csatolt galériában megtekinthető.

A cikk elkészültében jelentős szerepet vállaltak Péter Szabó Lívia és Freiberger Ivett utánpótlás edzők, valamint Kun Attila, a Győri ETO KC szakmai igazgatója.