A NEKA Módszertani Központ és a Győri ETO KC Akadémia közös szervezésben szakmai napot tartott 2024. november 4-én az Audi Aréna Győrben. Az eseményen Per Johansson a védekezésről tartott elméleti, valamint gyakorlati prezentációt, míg Kun Attila, Hajdu János és Holanek Zoltán a cselezés fontosságát, és az erőfejlesztés kézilabda-specifikus módszertanát mutatta be a pályán.
Nagy sikerű szakmai napot tartott 2024. november 4-én az Audi Aréna Győrben a Kézilabda-specifikus Módszertani Központ és a Győri ETO KC Akadémia. A résztvevőket Görbicz Anita, a zöld-fehérek elnöke, valamint Mocsai Tamás, a Kézilabda-specifikus Módszertani Központ vezetője üdvözölte. Görbicz Anita beszédében kiemelte, külön öröm, hogy a kisalföldi megyeszékhelyen rendezhették meg az eseményt, és elfogadta a felkérést az előadásra, valamint a bemutató edzésre a Győri Audi ETO KC vezetőedzője, Per Johansson.
A svéd szakember prezentációjában a svéd és a holland képzési modellről, valamint saját játékfilozófiájáról és a védekezés fontosságáról beszélt a szakmai nap résztvevőinek.
„Egy olyan nagy klub, mint az ETO, meg kell ossza a filozófiáját, a stratégiáját – fogalmazott Per Johansson. – Tudni kell, hogy sok edző van jelen, aki arra használhatja az itt elhangzottakat, amire akarja, de azt hiszem, sokaknak talán gondolatébresztő lehet, és hasznosíthatnak valamit ezekből, próbáltam a téma a módszertanát is megmutatni. Az edzésen nagyon jól szerepeltek a fiatalok; ez volt az első alkalom, hogy velem dolgoztak, és sok újdonsággal találkoztak. Úgy gondolom, az ilyen oktatási napok, ahol az edzők találkoznak, nagyon fontosak a magyar kézilabda fejlődése szempontjából, én pedig szívesen részt veszek bármi ilyenben.”
A délutáni edzésgyakorlatok esetében a hatékony cselezés fontosságára helyezték a hangsúlyt a szakemberek. Kun Attila, a Győri ETO KC Akadémia szakmai igazgatója, Hajdu János, a Talent Program szakmai vezetője, valamint Holanek Zoltán, a Győri Audi ETO KC csapatának erőnléti edzője vezényelte az Audi-ETO-t képviselő Bruna de Paulának és a közreműködő NB I/B-s csapatnak.
Holanek Zoltán arról beszélt, a gyakorlatok bemutatásánál nagyon könnyű dolguk volt, mert ügyes és jól felkészített alanyokat kaptak.
„Az alapkoncepció annak bemutatása volt, hogy a konditermi erőfejlesztést hogyan tudjuk átvinni a pályára – mondta az erőnléti edző, aki kiemelte, hogy egy nyolchetes kísérleti tanulmány eredményét osztották meg a jelenlévő sportszakemberekkel. – Három csoportot hoztunk létre; az egyik csak erőfejlesztő gyakorlatokat végzett, a másik ugyanezt heti egy, a harmadik pedig két transzfergyakorlattal együtt végezte, és azt vizsgáltuk, melyiknek van a legnagyobb hatása az irányváltásra, a sprintekre és a súlypontemelkedésre. Ebből az derült ki, hogy azok teljesítettek a legjobban, akik heti két transzfergyakorlatot is végeztek az erőképesség-fejlesztés mellett. Azt szerettük volna bemutatni a közönségnek, hogyan képzeltük el ezt a kézilabda-specifikus transzfert.”
A győri akadémia Talent Programjának szakmai vezetője, a korábbi szövetségi kapitány Hajdu János a cselezés fontosságára hívta fel a figyelmet a gyakorlatok során; szerinte ez a kézilabdázás legszebb, legérdekesebb része, hiszen a játékban a legfontosabb, hogy becsapjuk az ellenfelet. „Ez a lehetősége a támadóknak, a védőknek és a kapusoknak is megadatik. A támadó, aki tud cselezni, egy az egyben megveri ellenfelét, az képes a gólszerzésre, illetve a gólpassz-adásra. Az a csapat tehát, amelyben nincs jól cselező játékos, vereségre van ítélve. A védőcsel a mai kézilabdában szintén egyre fontosabb, hiszen belekényszeríti a támadót egy olyan helyzetbe, amelyben nincs gondolkodási és dinamikai előnye. A kapusokról nem is beszélve, Hatadou Sakonál hétről hétre láthatjuk, mit csinál – állandóan cselez, ezzel megtévesztve a lövő játékost.”
„A NEKA Módszertani Központja minden akadémiai helyszínen rendez egy szakmai napot, amelyből ebben a szezonban az elsőt itt, Győrben tartották – értékelte a nap végén az eseményt Kun Attila. – Jól sikerült a rendezvény, úgy gondolom, egész nagy létszámú érdeklődő kolléga vett részt rajta, és amit bemutattunk, mindenkinek adott egy olyan pici pluszt, ami sokat jelenthet nekik az elkövetkezendő időszakban.”